elegal - advokátní kancelář

GDPR
Menu

Máte stále nastavené automatické přesměrování na jiné verze webů? Pozor - hrozí pokuty!

Na konci listopadu jsme varovali před blížícím se zákazem automatického přesměrovávání na jiné verze e-shopů. Nejde přitom jenom o geoblocking, ale i další formy diskriminace návštěvníků vašeho webu.

Kdo přehlédl nebo se věnoval shánění vánočních dárků, najde náš článek o geoblockingu přímo tady.

Tento zákaz už od 3. prosince skutečně platí. Teď proto varujeme dvojnásob – sněmovnou totiž prošel zákon, který upravuje, kdo a hlavně v jaké výši bude za porušení tohoto zákazu vybírat pokuty. Zákon čeká už jen na podpis.

Co vám hrozí?

Už to skoro vypadalo, že by za první prohřešek nemusela od České obchodní inspekce (ČOI) hned přilétnout pokuta. Poslanci si ale řekli "ne" – nedodržování nařízení se bude trestat. Maximální výše pokuty která hrozí, jsou až 3 miliony korun

Stejně jako u pokut kvůli GDPR, které byly hlavním strašákem, ale platí, že výši stanoví inspekce vždycky podle závažnosti konkrétního prohřešku a toho, kdo je tím hříšníkem. Pokuty se tak mohou pohybovat od jednotek tisíců po miliony. Jak přísný přístup ČOI zvolí, se ale dozvíme až z prvních pár rozhodnutí, na která si ještě asi počkáme.

Ale teď to hlavní...

Jak se pokutě vyhnout?

Bude třeba na stránky implementovat požadavek na udělení souhlasu zákazníka s jeho přesměrováním. A vývojáři se radují, že mají zase dost práce!

Zajímalo by vás, jaký dopad to může mít na váš e-shop?

Dejte vědět, podíváme se na to.